A tornához tulajdonképp csak elhatározás. Nemtől, kortól függetlenül bárki végezheti. A különböző betegségek esetén bizonyos gyakorlatokat esetleg mellőznünk kell*, mások meg kifejezetten jók lehetnek rá.
Az edzésre vigyünk magunkkal egy jógamatracot, vagy polifoamot, ha egyik sincs megfelel egy kisebb pléd, törölköző vagy gyékény is. A lényeg, hogy jól érezzük rajta magunkat fekve, és ne fázzunk.
A ruhánk legyen kényelmes, sehol se szorítsa el az izmokat, a kapillárisokat. Elég bő legyen, akkor is, ha nyújtózkodunk (akár lábbal, akár kézzel). A legjobb, de nem feltétlen fontos, ha természetes anyagból van. Ha nagyon szeretnénk a legjobb szín a (citrom)sárga felső és a fehér vagy világos alsó. De ennek inkább csak spirituális jelentése van, a gyakorlást természetesen más színkombináció sem gátolja. Legjobb, ha a gyakorlatok alatt mezítláb vagyunk. Ha ez kényelmetlen számunkra próbáljunk legalább zokniban tornázni, ha ez sem jó, akkor cipőben is gyakorolhatunk.
A zokni nélküli talpon egyrészt könnyebb egyensúlyozni, másrészt a Föld pozitív energiái a talpunkon keresztül az egész testbe jobban eljutnak, mintha cipő vagy zokni is van rajtunk. Télen, ha fázunk, akkor próbáljuk legalább az álló gyakorlatokat mezítláb végezni, ha ez kényelmetlen, akkor egy zoknit nyugodtan felhúzhatunk. Nem jó, ha jóga közben bármelyik testrészünk is fázik. Egyrészt a hideg izületekben könnyebben történik sérülés, másrészt, ha fázunk, könnyebben megbetegedhetünk. Hidegebb időszakban érdemes egy pulóvert vagy egy törölközőt magunkkal vinni, ezzel az első és az utolsó pár percben a lazítások alatt melegen tarthatjuk magunkat.
Fontos, hogy a jógát mindenki saját felelősségére végezze, a saját határainkat senki sem tudja helyettünk megállapítani. Minden gyakorlatot addig érdemes végezni, amíg jól esik, vagy amíg ahhoz a ponthoz nem érünk (egy-egy nyújtás alkalmával), ami már fájdalmat okozna. Itt törekedjünk kilégzésenként tovább lazulni, de semmiképp ne feszítsük túl a határainkat. A sérülés kellemetlen érzése mellett a gyakorlást is egy időre lehetetlenné teszi, s akár a kedvünket is veheti. Nem egyszerű azt a pontot eltalálni, ahol még fejleszthetjük magunkat, de nem szenvedünk sérülést.
Egy-egy gyakorlat befejezésénél MINDIG lassan térjünk vissza az alap pozícióba, mert ez az a pont, amely a legtöbb veszélyt jelenti a sérülések keletkezésekor. Az ászanákat végrehajtani, különben is olyan lassan kell, „mint ahogy a virág szirmai nyílnak".
A jóga nem verseny. Sose hasonlítsuk magunkat másokhoz, hisz nem egyforma fizikai adottságokkal rendelkezünk. Nem, egyforma ideje gyakorlunk. Ráadásul a jógatorna a jógának csak egy része. Attól, hogy valaki hajlékony, még lehet kevésbé jó jógás, mint az, aki ugyan nem hajlékony, de a jóga filozófiáját teljesen magáénak tekinti.
A jó jógás mindig önmaga tökéletesítésével törődik. Viszont fontos, hogy lássunk olyan mintákat, amelyek nagyon szépek. Hiszen az agyunk úgy csináltatja meg a testünkkel a gyakorlatokat, hogy mintát vesz valahonnan. Így, ha látunk egy szép mintát, az agy azt tárolja, és mindig arra fog törekedni, hogy a test ugyanazt a szép mintát vegye fel.
Egyéb kérdésekre a Vendégkönyvben illetve Facebookon szívesen válaszolunk.
*: A kezdő tanfolyamokon az egyes betegségeknél kerülendő gyakorlatokat megbeszélik. A gyakori betegségek, műtétek esetén kerülendő gyakorlatok előtt pedig, mindig figyelmeztetést hallhatunk.