top of page

A jógatorna általános menete

Illik a foglalkozások előtt legalább néhány perccel megjelenni, hiszen az első pár perc mindig a lazításé. Ilyenkor savászanában fekszünk s önmagunkkal foglalkozunk, s kikapcsolódunk a mindennapok rohanásából. 

 

Ráhangolódunk a következő másfél órára. (Aki valamiért nem tud időben érkezni a lazítás után kapcsolódhat az órához.) 

 

 

Ezután az óm hang rezegtetése és néhány légzőgyakorlat következik. A helyes légzés alkalmazása a mindennapokban és a tisztító légzéstechnikák legalább olyan fontosak, mint az ászanák helyes gyakorlása. Napi 10 perc légzőgyakorlattal rengeteg betegségtől óvhatjuk meg magunkat. Ráadásul egyszerű és ingyen van.

 

Ezután, ha a közeljövőben valamilyen érdekes és a jóga szelleméhez illő program lesz, azt ilyenkor említjük meg. Vagy néhány percnyi elmélet is lehetséges. ( Pl. jóga alapelveiről, a helyes táplálkozásról, helyes gyakorlásról…)

 

Következik a bemelegítés, az ászanák előkészülete. Az izomzat és az izületek rövid átmozgatása után az álló gyakorlatokkal folytatódik a torna. A gyakorlatok olyan sokszínűek, hogy felsorolni nem tudnám, de mindig vannak a gerinc hajlékonyságát elősegítő ászanák, comb, derék, hát és karizom nyújtó ászanák. Az álló gyakorlatok után rövid pihenés savászanában (30-90 mp) majd következnek az ülő és fekvő gyakorlatok.

 

Az órák mindig kiegészülnek, valamilyen erőnlétfejlesztő pózzal vagy gyakorlattal is (a hollóállás variációk, pávatartás vagy fekvőtámasz, félkaros fekvőtámasz, delfin, hasizom gyakorlatok), mindig vannak egyensúlyfejlesztő ászanák, gerinc különböző szakaszait csavaró pózok, valamint a helyes testtartás javítására irányuló feladatok.

 

Mivel a csoportok tagjai elég változó fizikai erőnléttel és hajlékonysággal rendelkeznek, ezért egy-egy gyakorlatot előfordul, hogy többször ismétlünk (2-3-szor), esetleg több változatban. A könnyebbtől, a nehezebb felé. Mindenki eldöntheti a könnyebb változat után, hogy azt szépíti, tökéletesíti az ismétlések alatt vagy, ha úgy gondolja, hogy a könnyebb egyszerűen megy már, akkor kipróbálhat egy-egy nehezebb változatot is. Ez a módszer teszi lehetővé, hogy a különböző ideje jógázók együtt gyakorolhassanak, és haladhassanak.

 

Néhány alkalommal szemtornát is végzünk, melyek a szem látásának javítására és a látókör kitágítására irányuló feladatok.

 

Az óra végén néhány perces lazítás van vagy savászanában, vagy tigris pózban, vagy pillangótartásban esetleg hason fekve (makarászanában).

 

(Természetesen, ha valakinek valami dolga van, elmehet az óra közben, és a lazítás előtt is, de a lazítást nem illik ezzel zavarni.)

 

Az óra befejezése pedig egy rövid óm shanti mantrával záródik.

bottom of page